bizimummy.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i dziecku

Dziecko

Jak nauczyć dziecko liter, czyli efektywna zabawa z dzieckiem

Jak nauczyć dziecko liter, czyli efektywna zabawa z dzieckiem

Wielu rodziców oraz początkujących nauczycieli zastanawia się, jak nauczyć dziecko liter, by już na początku nie zraziło się. Powstało wiele ciekawych książek i poradników na ten temat, a w internecie można znaleźć sporo filmików, które mają pomóc dorosłym przejść przez ten niezwykle ważny etap z dzieckiem. Poniżej kilka cennych wskazówek na ten temat.

Spokój i opanowanie

Żaden dorosły nie nauczył się trudnych i skomplikowanych rzeczy dla niego w ciągu 10 minut, dlatego też nie można tego wymagać od swojej małej pociechy. Do nauki literek powinno podejść się ze spokojem i opanowaniem, nie zakładając z góry, iż dziecko powinno opanować cały alfabet np. już w ciągu kilku tygodni. Warto wiedzieć, iż nauka jednych literek przychodzi szybciej, podczas gdy inne sprawiają dzieciom dużo więcej trudności.

Nauka poprzez zabawę

Na początku do nauki literek warto podejść z dużym dystansem. Rodzice będący na co dzień z dzieckiem w domu mogą zastosować kilka sztuczek, by ich maluchy potraktowały to jako świetną zabawę, a nie jako typową naukę. Jedną z takich propozycji jest powycinane z kolorowych kartek różnych liter i rozłożenie ich na podłodze. Przy każdej z nich można ustawić zabawkę, która rozpoczyna się na daną literę np.: M jak Miś, L jak Lalka, P jak piłka… Dziecko w ten sposób szybciej i łatwiej zapamięta niektóre literki. Podobna opcja to porozrzucanie literek i słuchanie piosenek dla dzieci. Gdy muzyka zostaje wyłączona dziecko musi stanąć przy literce, którą na głos wymieni rodzic. Ta zabawa sprawdza się zarówno w większych grupach, jak i w domu.

Wszelkie pomoce naukowe niezwykle się przydają

W księgarniach oraz w sklepach papierniczych można znaleźć sporo zeszytów ćwiczeń, które idealnie sprawdzają się do nauki literek. Kolorowe książeczki, zeszyty, gdzie ćwiczy się pisanie kolorowych butelek oraz ich rozpoznawanie – są również w wielu sklepach internetowych. Warto kupić dziecko kilka takich „książeczek” by na zmianę wykonywało określone w niej zadania. Im bardziej kolorowa i zabawna – tym maluch chętniej będzie chciał po nie sięgać i dowiadywać się jakie to literki są w niej ukryte. Ponadto, w takich sklepach można znaleźć gotowe literki np. wykonane z drewna. Dziecko może je samodzielnie ozdobić i np. pokolorować. Dzięki czemu szybciej oswoi się z daną literę oraz łatwiej ją zapamięta.

Jak wynika z powyższego, taka nauka literek jest całkiem przyjemna. Wystarczy trochę kreatywności, by dziecko do nauki nowych rzeczy podchodziło z prawdziwą ciekawością i zainteresowaniem. Rodzice nie powinni się spieszyć, ani „zamęczać” dziecka kilkugodzinnym siedzeniem przy biurku nad daną literą. Może to przynieść całkiem odwrotny skutek – nasza pociecha szybko się zniechęceni i zdecydowanie będzie oporna nauce nowych rzeczy. Zaangażowanie ciekawych przedmiotów lub wspólne zrobienie takich literek to jest niezwykle ciekawy czas dla całej rodziny. Dziecku taka forma zdecydowanie bardziej będzie odpowiadać, tym samym szybciej przyswoi nową wiedzę.

Udostępnij