bizimummy.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i dziecku

Dziecko

Różnica wieku między dziećmi – jaka jest najlepsza?

Różnica wieku między dziećmi – jaka jest najlepsza?

Rodzice często zastanawiają się, kiedy jest najlepszy czas na kolejne dziecko. Jaka różnica wieku będzie idealna? Każda rodzina jest inna i plany też są różne. Niektórzy chcą mieć tylko jedną pociechę, inni z kolei całą gromadkę. Planuje się nie tylko liczbę dzieci, ale także ich płeć czy różnice wieku. Jednak często plany mogą po prostu nie wypalić. W końcu płeć dziecka jest nieprzewidywalna, ale różnicę wieku możemy spróbować zaplanować.

Jaka różnica wieku między dziećmi będzie najlepsza?

Planując kolejne dzieci zastanawiamy się, jaka różnica wieku będzie najlepsza głównie ze względu na ich komfort. Chcemy, aby razem się bawiły i były szczęśliwe. To największa zagwozdka dla rodziców. Jak zaplanować rodzinę, aby dzieci mogły się ze sobą bawić, ale nie było też między nimi zazdrości? Kolejna kwestia to życie rodziców. Pierwsze dziecko jest zawsze największym wyzwaniem, z kolejnymi jest już łatwiej. Jednak zbyt małą różnica wieku może być utrudnieniem. Dwójka czy trójka maluchów w domu może nieźle dać w kość. No więc jaka różnica jest tą idealną?

Czy istnieje idealna różnica wieku między dziećmi?

Zacznijmy od tego, że nie ma idealnej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od nas samych, od naszych dzieci i różnych czynników. Tak więc różnicę wieku można zaplanować na podstawie swoich indywidualnych przemyśleń. Najpierw trzeba porozmawiać ze swoim partnerem. Oboje musicie podjąć decyzję, że jesteście na to gotowi. Przemyślcie, czy kolejne dziecko jest dla Was. Ważne jest, czy macie na to odpowiednią energię, siłę i czas. Kolejna sprawa to rozmowa z pociechami, które już są na świecie. To też ważny aspekt zbudowania zdrowej relacji i szczęśliwej rodziny. Na pewno znasz charakter swoich dzieci i wiesz, jakie będą miały podejście. Rozmowa i wytłumaczenie sytuacji jest najważniejsze! Warto też uświadomić sobie, że rodzeństwo nigdy nie będzie idealne. Ale taki jest właśnie urok wspólnego życia. Choćby siostry i bracia kłócili się i zabierali sobie zabawki, to na koniec i tak nie dadzą powiedzieć innym na siebie złego słowa.

Udostępnij