bizimummy.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i dziecku

Dziecko

Szczęśliwa mama – relacje mamy z dzieckiem

Szczęśliwa mama – relacje mamy z dzieckiem

Dużo mówi się o relacjach mama-dziecko. Jednak rodzicielstwo to znacznie więcej. To także relacja tata-dziecko, a także mama-tata. To właśnie na tej ostatniej relacji dziś się skupimy. Bycie mamą, szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka, to ogromne wyzwanie. Zwłaszcza wtedy, gdy jest to nasza pierwsza pociecha. Wiele rzeczy jest nowych, trudnych i po prostu męczących. To także czas, w którym kobieta często traci wiarę w siebie i czuje się przytłoczona całą sytuacją. Dlatego ważne jest wtedy wsparcie męża.

Szczęśliwa mama to szczęśliwe dzieci

Uszczęśliwienie matki swoich dzieci to nie tylko kupienie biżuterii czy kwiatów. Bardzo ważne jest zwykłe wsparcie psychiczne i czyny. Opieka nad dzieckiem powinna być dzielona pomiędzy oboje rodziców. Szczególna pomoc jest potrzebna w momencie, gdy okres połogu jest naprawdę ciężki. Może też pojawić się tu depresja poporodowa. W takich momentach zarówno tata, jak i mama, przechodzą ciężki czas. Ważne jest, aby być dla siebie wsparciem i zapewnić sobie najlepszą pomoc. Razem można zdecydowanie więcej, niż osobno! Jednak warto ze sobą rozmawiać o oczekiwaniach względem siebie. Zarówno tata, jak i mama powinni przedstawić swój plan i wizję na wspólną pracę.

Jak pomóc matce swoich dzieci?

Najważniejsze jest sprawne rozłożenie obowiązków. Przed porodem można planować, jak będzie wyglądało codzienne funkcjonowanie, jednak wiele może się zmienić. Każde dziecko jest inne i może okazać się, że mamy więcej problemów, niż przewidywaliśmy. Może być także na odwrót. Jednak plany zwykle zawsze się zmieniają. Dlatego też po porodzie warto ustalić z partnerką, co jest dla niej obecnie największym wsparcie. Warto też od czasu do czasu zaplanować dzień wolny dla mamy. Weź pociechę, pozwól partnerce odpocząć i pobyć po prostu samej. To też jest bardzo ważne – czas dla siebie. Z pewnością będzie to najlepszy prezent dla niej, który będzie bardzo doceniony.

Udostępnij