bizimummy.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i dziecku

Dziecko

Buty sportowe dla dzieci – jak wybrać odpowiedni model?

Buty sportowe dla dzieci – jak wybrać odpowiedni model?

Każdy rodzic zwraca szczególną uwagę na to, aby jego dziecko chodziło w wygodnych butach, które dodatkowo wspomagają zdrowy rozwój stopy. Niestety, nie wszystkie buty dedykowane dzieciom spełniają najwyższe standardy. Dotyczy to szczególnie butów sportowych dla dzieci, przy których wyborze należy zachować ostrożność. Jak wybrać odpowiednie buty sportowe dla dzieci?

Nie tylko trampki

W kontekście butów sportowych dla dzieci, wielu z nas przychodzą na myśl przede wszystkim tradycyjne trampki. Jeszcze do niedawna uważano, że jest to najlepsze obuwie dla dzieci, w szczególności tych w wieku przedszkolnym i szkolnym. Tymczasem okazuje się, że buty sportowe dla dzieci muszą być przede wszystkim odpowiednio wyprofilowane. To właśnie odpowiedni profil pozwala na zdrowy rozwój stopy, na którym zależy rodzicom. Buty sportowe dla dzieci powinny być również elastyczne – nie mogą one utrudniać ruchów ani stawiania kroków. Muszą one nadawać się nie tylko do uprawiania różnego typu sportów, ale również do codziennego chodzenia. Faktem jest bowiem, że dzieci najczęściej wybierają właśnie obuwie sportowe, w którym czują się wygodnie i komfortowo.

Jaki rozmiar wybrać?

Buty sportowe dla dzieci powinniśmy kupować w takim rozmiarze, jakie aktualnie nosi nasza pociecha. Niektórzy błędnie uważają, że muszą one opinać stopę, aby ustabilizować ją podczas wykonywania ruchów. Tymczasem nie ma nic gorszego, niż ściśnięte w bucie palce u stóp. Ścisk nie sprzyja ani wykonywaniu ruchów, ani zdrowemu rozwojowi stopy. Rozmiar butów sportowych dla dzieci nie może być również zbyt duży – rodzice czasami mają bowiem tendencję do tego, aby kupować swoim dzieciom buty z lekkim „zapasem”. Mały luz jest oczywiście pożądany, jednak zbyt duża swoboda stopy może przyczyniać się do upadków, które bywają niebezpieczne dla dzieci. Na szczęście producenci wychodzą naprzeciw potrzebom rodziców i proponują ich pociechom obuwie sportowe w różnych rozmiarach. 

Odpowiedni design i zapięcie

Nie jest tajemnicą, że dla dzieci najważniejszy pozostaje atrakcyjny wygląd butów, które mają nosić. Warto więc zadbać o to, aby wpisywały się one w obecnie obowiązujące trendy. Dzieciom często proponowane są kolorowe obuwie sportowe – te bowiem najchętniej wybierają najmłodsi. Buty sportowe dla młodszych dzieci powinny mieć zapięcie na rzepy, dzięki czemu maluch będzie potrafił samodzielnie je ubrać. Dla starszych dzieci możemy wybierać sznurowane obuwie, choć wiele z nich, nawet w wieku szkolnym, wciąż preferuje zapięcie na rzep. 

Udostępnij