bizimummy.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i dziecku

Dziecko

Trudności w byciu mamą

Trudności w byciu mamą

Uważam, że każda kobieta obecnie powinna się cieszyć, że czasy tak się zmieniają. Na szczęście na lepsze dla nas – mam, córek, babci, cioci. Kobiety wreszcie wychodzą z patriarchatu i mogą mieć i robić więcej. Oczywiście do równouprawnienia jeszcze długa droga. Zmienia się też postrzeganie bycia mamą. To już nie tylko radość i brak możliwości nawet wspomnienia o złości, zrezygnowaniu czy smutku. Wreszcie kobieta może przyznać, że czasem ma dość bycia matką, i większość to zrozumie. Im więcej z nas będzie o tym mówić, tym łatwiej będzie następnym pokoleniom. Bo każda mama może mieć dość – wcale nie oznacza to niekochania swoich dzieci!

Dlaczego czasem mamy dość?

Wychowywanie dzieci to bardzo wyboista droga, często pod górę, ale też z masą chwil, kiedy swobodnie spacerujemy po kwiecistych łąkach radości. Jednak czasem zdarza się dłuższy okres, kiedy po prostu sytuacja nas przytłacza. Może być to seria nieprzespanych nocy, problemy z karmieniem, choroba dziecka czy też depresja poporodowa. Taki trud bycia matką nigdy się nie kończy. Na każdym etapie życia dziecka mogą nawiedzić nas ciężkie chwile. Jest to w zupełności normalne i nie jest to powód do wstydu. Nie każdy jest odporny psychicznie. Różne osoby mają różne uczucia, emocje i zachowania – nie można nikogo oceniać pod kątem tego, jak radzi sobie z byciem mamą.

Jak sobie radzić z trudem bycia matką?

Przede wszystkim nie można zamykać się w sobie. Warto powiedzieć o swoich uczuciach bliskiej osobie czy przyjaciółce. Nie jest to żaden wstyd, że sobie z czymś nie radzimy. Warto prosić o pomoc lub po prostu wygadać się komuś. Czasem już sama rozmowa pozwoli nam ulżyć sobie i odpocząć. Ważne jest też wsparcie bliskich. Nie ma nic złego w tym, że mama chce pobyć sama, bez dziecka. Dlatego zostaw pociechę tacie, babci czy opiekunce i zajmij się sobą. Każdy z nas potrzebuje chwili tylko dla siebie, na zadbanie o swoje ciało i umysł. Zrelaksowana i szczęśliwa mama będzie najlepsza dla dziecka. Zrób sobie dzień wolny właśnie dla niego! Bo szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko.

Udostępnij