bizimummy.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i dziecku

Lifestyle

Jak dbać o włosy w ciąży?

Jak dbać o włosy w ciąży?

Ciąża to niewątpliwie jeden z najbardziej niesamowitych okresów w życiu kobiety. Kiedy przygotowujesz się do pielęgnowania rosnącego w tobie malucha, Twoje ciało przechodzi różne zmiany. Większość tych zmian zachodzących w tym okresie jest spowodowana zmianami hormonalnymi. Te dodatkowe hormony mogą spowodować zmianę w wyglądzie i kondycji włosów.

Co się dzieje z włosami w ciąży?

Twoje włosy w ciąży mogą wyglądać na grubsze i mieć większą sprężystość lub stać się nadmiernie kędzierzawe, suche lub kręcone. Niektóre kobiety mogą również doświadczyć nadmiernego wypadania włosów. W większości przypadków przy odpowiedniej pielęgnacji i dobrej diecie włosy wracają do naturalnego stanu w ciągu sześciu miesięcy od porodu. Dbanie o zdrowie podczas tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy ma kluczowe znaczenie dla zdrowia włosów i skóry oraz ogólnego dobrego samopoczucia. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc.

Proste wskazówki dotyczące pielęgnacji włosów w ciąży

Masaż
Świetnym sposobem, aby zadbać o włosy w ciąży i jednocześnie odprężyć się, jest dobry masaż głowy. Masowanie skóry głowy olejem zwiększa grubość włosów i poprawia krążenie krwi, co może stymulować wzrost włosów. Stosowanie naturalnych olejków do włosów to świetny sposób na ich odżywienie. Wybieraj oleje zawierające zdrowe składniki, takie jak oliwa, olej kokosowy i migdałowy. Lekko podgrzej olej, upewniając się, że nie jest zbyt gorący, ale tylko ciepły. Wmasuj w skórę głowy i włosy. Pomoże to wzmocnić cebulki i zapobiegnie wypadaniu włosów. Możesz owinąć głowę ciepłym ręcznikiem, aby uzyskać dodatkowe korzyści.

Szampon i odżywka
Upewnij się, że używasz łagodnego szamponu co najmniej raz lub dwa razy w tygodniu. Stosuj odżywkę za każdym razem, gdy myjesz włosy. Zwróć szczególną uwagę na końcówki włosów, aby uniknąć przesuszenia lub rozdwajania się końcówek. W miarę postępów w ciąży mycie włosów staje się coraz trudniejsze. Poproś swojego partnera o pomoc.

Unikaj farbowania włosów
Najlepiej unikać farbowania włosów w czasie ciąży. Badania nie pokazują jednogłośnie, czy stosowanie farb do włosów ma jakikolwiek wpływ na dziecko. Ale ponieważ niektóre kolory i farby do włosów mogą wywoływać alergie lub infekcje, lepiej ich unikać w czasie ciąży.

Unikaj czesania mokrych włosów
Unikaj czesania włosów, gdy są mokre. Pozwól włosom wyschnąć naturalnie lub użyj suszarki do włosów na średnim ogniu. Po wyschnięciu uczesz włosy grzebieniem z szerokimi zębami. Pomoże to zapobiec wypadaniu włosów.

Porada na koniec

Stres jest jedną z głównych przyczyn wypadania włosów w ciąży. Zmiany hormonalne i wahania nastroju mogą mieć negatywny wpływ na włosy. Wykonuj czynności, które pomogą Ci się zrelaksować. Weź przyjemną długą kąpiel, zapal kilka aromatycznych świec, posłuchaj kojącej muzyki, medytuj, ćwicz jogę, śpij, idź na relaksujący masaż głowy w salonie lub skorzystaj z terapii detalicznej. Te proste kroki mogą odegrać dużą rolę w złagodzeniu dolegliwości ciążowych i pomóc Ci lepiej radzić sobie ze zmianami, przez które przechodzisz. To wyjątkowy czas, więc ciesz się nim w pełni.

Udostępnij