Chyba w każdym pokoju dziecięcym, wśród zabawek znajdą się klocki. Ich wybór na ryku jest ogromny. Kuszą kolorami, kształtami i nieograniczonymi możliwościami zabawy. Ze względy na materiał z jakiego są wykonane, można podzielić je na: plastikowe, drewniane, piankowe lub klocki magnetyczne. Z uwagi na przeznaczenie wyróżniamy klocki konstrukcyjne i edukacyjne.
Zalety zabawy klockami
Bawiąc się klockami dzieci nie tylko miło spędzają czas, ale również rozwijają swoją wyobraźnię i kreatywność. Łącząc poszczególne elementy, ćwiczą zdolności manualne i koordynację wzrokowo – ruchową (dla malucha ułożenie wielu klocków jeden na drugim nie jest takie proste). W grę wchodzi również logiczne myślenie i skupienie uwagi (koncentracja) na danej czynności. Wszystkie te umiejętności rozwija również zabawa klockami magnetycznymi.
Co to są klocki magnetyczne?
To zabawka, która powstała pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Klocki te różnią się od obecnych na rynku nie tylko kształtami, ale przede wszystkim zastosowaniem magnesów. Działa tu zasada fizyki – te same bieguny magnetyczne odpychają się. Elementy należy tak ułożyć, by się przyciągały a nie odpychały. Dzięki temu można zbudować przeróżne konstrukcje. Podstawowy zestaw klocków magnetycznych składa się z małych plastikowych patyczków, zakończonych magnesami oraz metalowych kulek. Patyczki łączą się, gdy między nimi znajdzie się kulka, lub gdy dotknie się je przeciwnymi biegunami. Nie jest to jednak jedyny wariant klocków. Na rynku dostępne są róże rodzaje, od magnetycznych, płaskich figur geometrycznych, po sześciany i bloki magnetyczne, pozwalające stworzyć np. figury zwierząt lub konstrukcję statku kosmicznego. Budowle mogą być dwu lub trójwymiarowe. Niektóre zestawy zawierają ruchome części. Kupując konkretny zestaw, dzieci mogą budować obiekt według instrukcji, lub puścić wodze fantazji i stworzyć własną konstrukcję. W zależności od upodobań, można również wybrać różne kolory klocków magnetycznych. Dla dziewczynek są specjalne, różowe zestawy, chłopcy zapewne zdecydują się na mniej „słodkie” kolory.
Klocki magnetyczne – od jakiego wieku dziecka?
Początkowo klocki te były przeznaczone dla starszych dzieci, ze względu na małe elementy, bardzo łatwe do połknięcia dla maluchów. Obecnie magnesy są stosowane nawet w klockach dla niemowląt. Elementy w zestawach są na tyle duże, że dziecko nie włoży ich do buzi, a magnesy przykryte są materiałem. Wieża, którą zbuduje dziecko nie przewraca się, ponieważ klocki mocno połączone są dzięki przeciwnym biegunom. Dla starszych dzieci, powyżej roku można kupić mniejsze, magnetyczne, kolorowe sześciany. Dostępne też są np. klocki z elementami obrazka, który należy ułożyć. Im dziecko starsze, tym elementy konstrukcyjne mogą być mniejsze a zestaw bardziej rozbudowany.
Klocki magnetyczne zachwycają swoimi kolorami i możliwościami zabawy. Wybór na rynku jest coraz większy a producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych zestawów. Z pewnością każde dziecko znajdzie coś dla siebie.