Małe dzieci stosunkowo często przechodzą różnego rodzaju infekcje. Podczas nich może się zdarzyć wystąpienie tak zwanych drgawek gorączkowych. Tego rodzaju zdarzenia zazwyczaj jest łagodne i nie niesie ze sobą żadnych negatywnych konsekwencji. Jednak może wyglądać przerażająco oraz przestraszyć, zarówno dziecko, jak i jego rodziców. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na ten temat.
Przyczyny drgawek gorączkowych
Drgawki gorączkowe u dzieci występują na skutek pojawienia się gorączki. Najczęściej pojawia się ona w trakcie jakiejś infekcji. Mózg małego dziecka jest bardzo podatny na pobudzenie, a zwalczanie gorączki przez jego organizm można uznać właśnie za takie pobudzenie. Drgawki gorączkowe u dziecka najczęściej pojawiają się, jeśli temperatura jego ciała przekroczy trzydzieści osiem stopni Celsjusza. Czasami jednak zdarzają się również podczas występowania niższych temperatur.
Objawy drgawek gorączkowych
Objawy drgawek gorączkowych u dziecka mogą być bardzo zróżnicowane. Jednak u maluchów najczęściej występują takie objawy jak:
– drżenie mięśni ciała, a także ich skurcz,
– pojawienie się ruchów kończyn, które są niekontrolowane przez dziecko,
– pojawienie się zasinienia na skórze lub jej bladość,
– utrata przez dziecko przytomności,
– przesunięcie się gałek ocznych w tył,
– pojawienie się ślinotoku,
– zaburzenia oddychania,
– nudności oraz wymioty,
– niekontrolowane oddanie moczu lub stolca.
Diagnostyka drgawek gorączkowych
Wystąpienie drgawek gorączkowych powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Ma to na celu głównie wykluczenie innych schorzeń, które mogą dawać podobne objawy w formie pojawienia się tego rodzaju drgawek. Drgawki gorączkowe zazwyczaj występują u dzieci w formie łagodnej oraz nie niosą ze sobą żadnych negatywnych konsekwencji. Ustępują samoistnie, a w badaniu dziecka nie można znaleźć żadnych nieprawidłowości, które są związane z tym zdarzeniem.
Leczenie drgawek gorączkowych
Z całą pewnością można stwierdzić, że napad drgawek gorączkowych może wyglądać nieprzyjemnie, a nawet niebezpiecznie. Jednak rodzice podczas niego powinni przede wszystkim zachować spokój. Jeśli drgawki gorączkowe pojawią się u naszego dziecka to warto je ułożyć na stabilnym podłożu, a także zabezpieczyć przed mogącymi wystąpić urazami mechanicznymi. Będzie to najlepsze spośród wszystkich możliwych rozwiązań. Warto również zwrócić uwagę na możliwość zachłyśnięcia się przez dziecko, a także jej uniknąć, w miarę takich możliwości.
Drgawki gorączkowe – rokowania
W większości przypadków wystąpienie drgawek gorączkowych u dziecka ma bardzo dobre rokowania. Tego rodzaju sytuacja zazwyczaj ma łagodny oraz samoograniczający przebieg. Tego rodzaju drgawki nie powodują żadnych konsekwencji dla układu nerwowego dziecka, a także nie mają wpływu na jego wzrost oraz rozwój. Im dziecko jest starsze, tym istnieje mniejsze ryzyko pojawiania się tego rodzaju sytuacji. Występowanie drgawek gorączkowych u dzieci może być również związane z czynnikami genetycznymi, dlatego należy na to zwrócić swoją szczególną uwagę.