bizimummy.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i dziecku

Dziecko

Organizując chrzest o czym pamiętać

Organizując chrzest o czym pamiętać

Imprezy rodzinne i okolicznościowe zazwyczaj oznaczają jedno – mnóstwo przygotowań, stresów i nerwów, a następnie pieczołowite pilnowanie przez organizatorów przebiegu całości uroczystości. Nie inaczej jest również w przypadku organizacji Chrztu i chrzcin. Sam przebieg tej uroczystości jest dość ściśle określony w naszej polskiej tradycji, stąd też osoby organizujące ją po raz pierwszy mają możliwość zasięgnięcia niezbędnych informacji chociażby od rodziny.

Jedna okazja o dwóch twarzach

Warto zatem pytać, aby uwzględnić wszystko, organizując chrzest o czym pamiętać i dzięki temu nie popełnić towarzyskiej i rodzinnej gafy. Już na wstępnie należy wyraźnie zaznaczyć, że chrzest tak naprawdę składa się z dwóch części – religijnej, która przebiega w kościele, pod auspicjami księdza odprawiającego mszę oraz z części świeckiej, bardziej popularnie określanej mianem chrzcin.

W przypadku tej pierwszej części są elementy obligatoryjne, bez których chrzest nie może się odbyć. Wynikają one wprost z zapisów prawa kościelnego i w zasadzie nie ma możliwości, aby o nich zapomnieć, bez spełnienie wymaganych warunków kapłan nie przeprowadzi bowiem sakramentu chrztu.

Religijny aspekt chrztu

Pierwszym elementem wymaganym przed przyjęciem sakramentu chrztu przez dziecko jest oczywiście znalezienie odpowiednich rodziców chrzestnych. Najczęściej do sprawowania tej roli wyznacza się osoby z najbliższej rodziny ojca i matki dziecka, które będzie chrzczone. Nie ma jednakże takiego obowiązku, bowiem kościół wskazuje jedynie, że mają to być osoby bierzmowane, należące do kościoła katolickiego, z potwierdzoną odpowiednim zaświadczeniem przynależnością do swojej parafii.

Gdy kwestia rodziców chrzestnych została już rozstrzygnięta, a temat religijności rodziców nie wzbudza wątpliwości należy ustalić w kancelarii parafialnej termin chrztu, a przed jego rozpoczęciem przystąpić do spowiedzi świętej. Warto także pamiętać, że w czasie uroczystości przyjęcia sakramentu chrztu rodzice wyznają swoją wiarę i zobowiązują się do wychowywania dziecka w religii katolickiej. Sama uroczystość zwykle przebiega bez większych komplikacji, choć należy się przygotować na to, że długo trwające obrzędu doprowadzą w pewnym momencie do marudzenia, a nawet płaczu dziecka.

Świętowanie chrztu, czyli świecka część obrzędu

Gdy już aspekt sakralny chrztu został zakończony czas przejść do bardziej świeckiego elementu, jakim są chrzciny. Tego typu imprezy zwykle nie są tak liczne i huczne jak wesela, ale coraz częściej w niewielkim stopniu im ustępują, a istotnym elementem obchodów staje się obecność zespołu muzycznego lub didżeja.

Przy organizacji chrzcin należy kierować się podobnymi zasadami jak przy organizacji wesela. Pierwszą kwestią jest określenie ilości osób, jakie będą obecne na chrzcinach. Mając taką wiedzę można zastanowić się nad ilością i rodzajem dań, jakie znajdą się na stole. To także dobry moment na podjęcie decyzji co do przewidywanego czasu trwania chrzcin. Jeśli ma to być huczna, donośna impreza, to warto jednak zaplanować ją na dłuższy czas, aby żaden z uczestniczących w nich gości nie czuł po jej zakończeniu niedosytu.

Udostępnij