bizimummy.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i dziecku

Dziecko

Karmienie piersią i trudności z tym związane

Karmienie piersią i trudności z tym związane

Chyba każda kobieta, która urodziła dziecko, zgodzi się z teorią, że karmienie piersią to jeden z trudniejszych elementów macierzyństwa. Wiele mam ma duży problem, a każde dziecko jest zupełnie inne. Pierwsze dni często obfitują w wiele bólu, stresu i masy prób. Czasem można naprawdę poddać się i stracić nadzieję. Co zrobić w takim ciężkim momencie? Jakie są najlepsze metody na przejście przez kryzys i odnalezienie najlepszego sposobu na karmienie piersią?

Jak to jest z tym karmieniem piersią?

Zwykle przy pierwszej ciąży mamy największe problemy. Wynika to z braku doświadczenia, stresu i niewiedzy. Często jest tak, że przy pierwszym dziecku karmienie piersią się nie udaje, ale przy kolejnym nagle wszystko przychodzi dużo łatwiej. Być może wynika to z luźniejszego podejścia, z większej wiedzy, albo po prostu – przypadku. Każda ciąża jest inna, każda mama jest inna i każde dziecko też jest inne! Nie warto myśleć o karmieniu piersią w kategoriach bycia złą czy dobrą mamą. To indywidualny wybór i podejście. Niczego nie musisz sobie udowadniać, po prostu odpuść. Jeśli chcesz, to spróbuj, jeśli nie, to też nic się nie stanie!

Kryzys karmienia piersią – jak sobie z tym radzić?

Kryzys karmienia piersią nie musi koniecznie wynikać z problemów z laktacją, bólem czy brakiem doświadczenia. Może być to kwestia psychiczna. Nagle okazuje się, że dziecko i mama są całkowicie połączeni. Trzeba wstawać w nocy, trzeba odciągać pokarm, trzeba wszędzie brać ze sobą dziecko. Nagle mama okazuje się po prostu uwiązana. Nic więc dziwnego, że nagle chcemy odetchnąć. Jednak warto dobrze przemyśleć naszą decyzję. Przerwanie karmienia i przejście na mleko modyfikowane musi być jasną i stanowczą decyzją. Odstawienie dziecka może być problematyczne, jednak i tak kiedyś trzeba to zrobić. Jeśli więc czujesz się naprawdę przytłoczona i chcesz z tego zrezygnować, musisz to dobrze przemyśleć. Podejmij decyzję w zgodzie ze swoimi przekonaniami i ciesz się swoim dzieckiem.

Udostępnij