bizimummy.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i dziecku

Dziecko

Niemowle – ciekawe fakty

Niemowle – ciekawe fakty

Początki bywają trudne. Tyczy się to całej masy sytuacji w życiu. Wśród nich z pewnością można wskazać pierwsze chwile z naszym dzieckiem. Pierwszy miesiąc jest dużym wyzwaniem. Musimy nauczyć się na nowo życia, bo całkowicie się ono zmienia. Tak samo jak nasza pociecha poznaje świat, tak my poznajemy nowy świat razem z nią! Co oznacza jej płacz? Co czuje? Jak najlepiej uśpić dziecko? Czy jest mu ciepło, jest najedzone, szczęśliwe?

Co oznacza, gdy dziecko…?

Niemowlę nie powie nam, że coś je boli, jest głodne albo jest mu niewygodnie. Porozumiewa się z nami za pomocą emocji, takich jak płacz czy uśmiech. Musimy nauczyć się, jak reagować na jego zachowanie. Na wszystko potrzeba czasu i z pewnością w końcu uda nam się rozszyfrować wszystkie zachowania. Płacz może oznaczać wiele rzeczy, jednak każdy jest inny. Dlatego właśnie w końcu uda nam się rozpoznawać je wszystkie. Najważniejsza zasada, to nie ignorowanie płaczu. Nie słuchaj rad, w których mądre głowy mówią, aby przeczekać płacz. Dziecko wcale nie wymusza i nie płacze na zawołanie. To jego jedyny sposób komunikacji. Dlatego nawet zwykła potrzeba bliskości powinna zostać zaspokojona.

Jak zrozumieć niemowlę?

Oprócz tego, że płacz to forma komunikacji, trzeba wiedzieć jeszcze kilka rzeczy. Dziecko ma niesamowitą potrzebę bliskości. Nic dziwnego, w końcu jest całkowicie zależne od swoich rodziców. Dlatego warto jak najmocniej zaspokajać te potrzebę bliskości. To nic złego, że dziecko chce być cały czas blisko nas i czuć naszą obecność. Warto też wyobrażać sobie, jak wygląda świat oczami niemowlęcia. Ten malutki człowiek przeżywa ogromny szok, gdy wychodzi z brzucha mamy. Nagle z cichego, spokojnego miejsca przenosi się jakby do innego wszechświata. Postarajmy się, aby ten duży przeskok nie był dla niemowlęcia tylko stresem. Zadbajmy o stworzenie mu pięknego, ciepłego domu, gdzie zazna dużo miłości i radości. Na pewno wtedy szybko odnajdziemy wspólny język!

Udostępnij