Ile ludzi, tyle opinii… Jednak ocenianie drugiej osoby przez pryzmat tego, jak wygląda, jest bardzo szkodliwe. Co właściwie oznacza „typowa matka”? Najczęściej takiego sformułowania używają osoby, które z macierzyństwem nie mają zbyt wiele wspólnego. Jednak skąd w ogóle biorą się takie stereotypy? Jak każde inne, są one nie raz bardzo krzywdzące i zaburzają światopogląd. Znajdźmy więc podstawy takiego myślenia.
Typowa Matka Polka
Obraz Matki Polki w większości przypadków opiera się na kobiecie, która całe swoje życie poświęca dzieciom i rodzinie. Nie liczy się dla niej nic więcej, jak tylko dbanie o dom, gotowanie oraz opieka nad potomstwem. Do tego dodaje się roszczeniowość, stawianie swojego dziecka ponad wszystko i postawę „bo mi się należy, jestem matką”. Jednak czy powinniśmy wrzucać wszystkie mamy do jednego worka? Oczywiście, że nie! Nie ma dwóch takich samych kobiet, dlatego nie ma też dwóch takich samych kobiet. Obraz Matki Polki z pewnością został zbudowany na podwalinach starego światopoglądu, kiedy to kobiety miały zdecydowanie mniej praw, a w większości rodzin panował patriarchat. Teraz sytuacja zmienia się pod względem ról w małżeństwie czy rodzicielstwie.
Nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe
Z pewnością jeszcze wiele zmian przed nami nim wizerunek Matki Polki będzie tylko wspomnieniem. Jednak jesteśmy na dobrej drodze do wykluczania takich stereotypów. Typowa matka nie będzie się w końcu kojarzyć negatywnie. Jednak aby tak się stało należy zmienić też siebie. Nie zwracaj się tymi słowami do kobiet z dziećmi. Typowa matka ma wydźwięk negatywny i może spowodować, że druga osoba zacznie doszukiwać się w sobie problemów. Szczególnie nie mów tak o młodych, niedoświadczonych mamach, które dopiero wchodzą w świat rodzicielstwa. Bardzo krzywdzące jest ocenianie się przez kobiety nawzajem. W nas jest siła – powinnyśmy się tym cieszyć i wspierać! Dlatego też każda kobieta, szczególnie mama, powinna zmienić stereotyp typowej matki!